Chorwacja należy do strefy Shengen od 2023 roku i nie obowiązuje już kontrola graniczna zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe. Należy mieć ze sobą ważny (przynajmniej 90 dni przed datą wyjazdu) paszport lub dowód osobisty bez względu na wiek.
NIE. Przepisy prawa chorwackiego nie wymagają sporządzenia takiej „zgody rodziców” przed notariuszem. Polskie prawo krajowe również nie wymaga specjalnego, poświadczonego notarialnie, upoważnienia w przypadku podróży małoletniego poza granice RP bez opieki rodziców (opiekunów prawnych). Pismo upoważnienia/zgodę można sporządzić samodzielnie, w języku chorwackim lub angielskim. Powinno ono zawierać dane osobowe i numer dokumentu podróży małoletniego, dane osobowe i numer dokumentu podróży opiekuna, z którym nieletni będzie podróżował oraz dane osobowe, numery dokumentów tożsamości obojga rodziców (opiekunów prawnych), ich numer telefonu kontaktowego i podpisy. Do zgody należy załączyć kopie wymienionych w upoważnieniu dokumentów.*
*(źródło: Amabasada RP w Zagrzebiu https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-najczesciej-zadawane-pytania)
Region nadmorski Dalmacja znajduje się w klimacie śródziemnomorskim, a co za tym idzie w strefie mocnego słońca. Należy zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej wodoodporny o mocy 50 SPF, krem na oparzenia, nakrycie głowy oraz okulary z filtrem. Warto mieć też parasol plażowy.
Większość plaży jest kamienista lub skalista, więc łatwo o zadrapanie stopy. Na dzikich plażach występują jeżowce. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne buty ochronne. Można też je kupić na miejscu.
W Pakoštane występują trzy plaże piaszczyste: Punta, Janice 1 oraz płatna w Pine Beach (w cenie również leżaki) https://goo.gl/maps/E3r799NYrvVgSRq26
Apartamenty nie zapewniają ręczników plażowych, więc zabierz ze sobą kostium, ręcznik i karimatę lub wszystko inne, co umili Ci czas nad morzem. W okolicach jest też plaża nudystów.
Przejazd do Chorwacji odbywa się głównie nocą. Przyda Ci się książka, poduszka, lekki kocyk, napoje oraz przekąski. W trakcie podróży postoje są średnio co 4 godziny, w tym jeden dłuższy.
Należy zabrać ze sobą lekarstwa, które przyjmujemy na stałe (alergia, cukrzyca, nadciśnienie, itp.). Warto mieć też ze sobą zaświadczenie od lekarza o ich zaleceniu oraz znać ich skład, gdyż w Chorwacji dany lek, może posiadać inną nazwę. Wtedy w razie zgubienia leku, łatwiej można go kupić w aptece.
Poza tym, jak przy każdej podróży, dobrze jest mieć ze sobą elektrolity, węgiel aktywny oraz leki przeciwbólowe.
W Pakoštane ceny w sklepach i restauracjach, są zbliżone do polskich w dużych miastach. Należy uwzględnić ile zazwyczaj wydajesz podczas wakacji w Polsce, czy zamierzasz kupić pamiątki, korzystać z wycieczek fakultatywnych, codziennie jeść lody i zaprosić ukochaną na obiad.
To zależy od Twoich preferencji! W maju, czerwcu i wrześniu pogoda jest łagodniejsza, a temperatura sięga ponad 20 stopni. W tych miesiącach może też występować załamanie pogody pod postacią silnego wiatru Jugo lub deszczowej Bory. Zdarza się to jednak rzadko. W lipcu i sierpniu występują najmocniejsze upały dochodzące do 31 stopni i jest też najwięcej turystów.
Przede wszystkim wspaniałe wspomnienia! Poza tym wszędzie jest wiele straganów z lokalnymi pamiątkami oraz rękodziełem i sztuką. Z kulinarnych smaków polecamy lawendowe produkty, miód, sery (szczególnie z wyspy Pag), domową oliwę z oliwek, Pršut (suszone mięso wieprzowe), a także alkohole tj. Rakija, wino, Maraška, Orahovać, czy Pelinkovać.